A polgári szertartás
A házasságkötés bármelyik anyakönyvi hivatalban lehetséges, azonban kizárólag területileg illetékes anyakönyvvezetővel. Minden anyakönyvvezető csak a saját megbízási területén (kerület, város, község) köthet érvényes házasságot a jogszabályok alapján.
A napjainkban igen divatos kültéri szertartások törvényi háttere nem szabályozott. A polgármesteri hivatalok a benti esküvőket részesítik előnyben, de néhány kerületben lehetséges a szabadtéri esketés is. Amennyiben ez lehetséges, kérelmezni kell a jegyzőnél, ami illetékköteles.
Bejelentkezés:
Határidők:
A tervezett időponttól minimum 30 nappal, maximum 6 hónappal előtte lehet. (Kivételes esetekben a jegyző adhat ki engedélyt a határidő túllépése esetén. Erre az indokolt kérelmet az illetékes anyakönyvvezetőnél kell leadni.)
Amit feltétlen vigyél magaddal:
Személyi igazolvány, lakcímkártya, vagy útlevél, születési anyakönyvi kivonat,
Elvált személynél: jogerős végzés, vagy záradékolt házassági anyakönyvi kivonat
Özvegynél: halotti anyakönyvi kivonat, vagy záradékolt házassági anyakönyvi kivonat
Névviselés:
Bejelentkezéskor kell megadni
Bejelentkezés abban az esetben, ha partnerünk külföldi:
Az anyakönyvvezetőnél kell megérdeklődni, milyen papírokra van szükség (országonként eltérő lehet). Ezek hivatalos, hiteles fordítása szükséges, melyet kizárólag az Országos Fordító Irodától fogadnak el.
Határidők:
A tervezett időponttól számítva 2 hónappal előbb le kell adni a hitelesen fordított papírokat az anyakönyvvezetőnél, majd ő továbbítja a Közigazgatási Hivatalnak, ahol 1 hónapos elbírálási időre lehet számítani. Az általuk kiállított papírral lehet bejelentkezni az anyakönyvvezetőnél. A bejelentkezés legkorábban 5 hónappal lehetséges, mert a tanúsítvány csak 6 hónapig érvényes. A szertartás tolmácsolásáról a párnak maga kell gondoskodnia. (Nem szükséges tolmácsigazolvány)
Költségek:
Minden anyakönyvi hivatalnak ingyenesen biztosítania kell helyiséget házasság megkötésére. Az egyéb szolgáltatásoknak (pl: zenék, pezsgő, gyertya, stb.) azonban sokszor borsos árai vannak.
A polgármesteri hivatalok eltérő mértékben szabályozzák a külső szertartások költségeit. Így egyéb költségekre is számítani lehet. (pl: anyakönyvvezető taxiköltsége, biztonsági őr, hangosítás, stb.)
Házasságkötő termek listája
További cikkek a témában
Esküvő anyakönyvvezetővel vagy szertartásvezetővel?
Az esküvői szertartást anyakönyvvezető vagy egy független szertartásvezető is levezetheti. Milyen esküvőnél érdemes az egyiket illetve a másikat igénybe venni?
A polgári esküvő menete és ára
Hogyan néz ki a polgári esküvő menete, és egyáltalán mennyibe kerül? Ebben a bejegyzésben összefoglaltuk, hogy milyen lépések vezetnek el addig, hogy a polgári esküvőn kimondhassátok egymásnak a boldogító igent szeretteitek és barátaitok társaságában.
Nézzük meg melyek a leggyakrabban felmerülő kérdések a polgári esküvő kapcsán!
Nem minden arany, ami fénylik - Gyűrűválasztás
A házasság jelképe a gyűrű, amely két ember összetartozását szimbolizálja, a szerelmet, a hűséget és a soha véget nem érő tökéletes egységet. A gyűrűt eljegyzéskor a bal gyűrűs ujjunkon hordunk, majd az esküvő után átkerül a jobb kezünkre, és viseljük jó esetben életünk végéig. Ezért nem mindegy milyen gyűrűt választunk.