Hogyan mondj megható esküvői beszédet? Megmutatjuk!
Az esküvő egyik legszebb része kétségtelenül az, mikor elhangzanak az esküvői beszédek.
Ezeket olyan emberek mondják el, akik nagyon közeli kapcsolatot ápolnak a házaspárral, például az örömanya, örömapa, a testvérek és a tanúk.
Éppen ezért a beszédek is nagyon meghatóak és őszinték
.
De pontosan kinek kell beszédet mondania egy esküvőn, mikor van a pohárköszöntő ideje, mennyi ideig tart egy átlagos esküvői köszöntő beszéd, és hogyan lehet felkészülni egy ilyen köszöntőre úgy, hogy a végeredmény egy valóban megindító és megható esküvői beszéd legyen?
Kinek kell esküvői pohárköszöntőt mondania?
Alapvetően azon emberek szoktak pohárköszöntőt mondani, akik a legközelebb állnak a fiatal párhoz.
Azonban nincs olyan írott szabály, ami kimondja, hogy kinek kell, és kinek nem kell beszédet mondani.
Általában az mond beszédet, aki 1) szeretne, 2) akit felkér az újdonsült házaspár.
Ezek általában a következő résztvevők:
- Örömanya
- Örömapa
- Tanúk
- Testvérek
Természetesen nekik sem kötelező, hiszen nem minden nap mond az ember 100 résztvevő előtt beszédet – ugyanakkor érdemes 1-2 embert mindenképp kijelölni és felkérni, akikre biztosan számíthatunk, így az esküvő nem marad pohárköszöntő nélkül.
Mikor van az esküvői köszöntő beszéd ideje?
Az esküvői pohárköszöntők – ahogy a nevük is sugallja – a polgári és egyházi szertartás után, közvetlenül a vacsora megkezdése előtt hangzanak el.
Elméletileg ezzel nyitják meg magát a lakodalmat, de lehetőség van más időpontokban is beszédet mondani, ha akkor jobb alkalom kínálkozik rá, vagy az esküvő menetrendje megkívánja, hogy más időpontban mondják el.
Esküvői beszédet például a templomból kijövet, a gyertyafény tánc előtt vagy után, vagy akár a vacsora közben (az egyes fogások között) is el lehet mondani.
A lényeg, hogy a legjobb köszöntő beszéd esküvőre az, ami hangulatos, vicces és megható – az időpontot pedig ehhez kell igazítani.
De pontosan hogyan kell felépíteni egy ilyen beszédet?
Mire érdemes kitérni egy esküvői beszédben – és mire nem?
Mit is érdemes elmesélni egy esküvőn?
Az attól függ!
Teljesen más oldalát ismeri a házaspárnak az örömanya, és teljesen más oldalát tudják bemutatni a tanúk.
Míg az örömanya beszéde főleg az egybekelők gyerekkorát tudja mindenki másnál jobban visszaadni, addig az örömapa beszéde vagy éppen a tanú kellően jó humorral el tudja mesélni azt a sok szórakoztató és izgalmas pillanatot, amit együtt éltek át.
Az esküvői beszéd testvérektől megintcsak egy új oldalt képes megvilágítani, és a közös csínytevéseket, gyermekkori élményeket, rivalizálásokat és gyermeki konfliktusokat tudják elmesélni.
Amikre érdemes lehet kitérni egy esküvőn:
- Milyen volt a menyasszony/vőlegény, mikor megszületett
- Ehhez képest milyen most
- Milyen közös kalandokat, élményeket éltek át együtt
- Mit tanított nekik a menyasszony/vőlegény az életről
- Milyen volt a házaspár egyik tagja aznap, mikor megismerte a másikat
- Milyen érzés, hogy egy új taggal bővül a család
- Milyen érzés, hogy a másik család befogadta a gyermekünket/testvérünket
- Jókívánságok és jó tanácsok a jövőre vonatkozóan
Ezekkel szemben nem érdemes kitérni olyan pillanatokra, amelyek nem illeszkednek egy esküvő hangulatába.
Ez a pár nagy napja, és jobban teszi a beszédmondó, ha nem hozza őket kínos helyzetbe, ugyanis ez az a nap, amire életük végéig emlékezni fognak.
Nem érdemes tehát kitérni arra, hogy mit rontottak el, vagy milyen rossz élményt éltek át korábban.
Ehelyett vicces, érdekes és boldog pillanatokat érdemes felidézni.
Amit nem érdemes megemlíteni az esküvői beszédben:
- Ciki pillanatokat, amikre nem szívesen emlékszik vissza a házaspár
- Kioktató vagy elmarasztaló “tanácsokat”
- Olyan vicces dolgokat, amelyek mindenki másnak viccesek, csak a párnak nem
- Ne említsük meg a rossz tulajdonságaikat vagy a hiányosságaikat
- Exeket megemlíteni tilos
- Ne viccelődjünk válással
- Nem érdemes kitérni az utódokra, ha a párnak még nincs tervben
A kérdés már csak az, hogy miként lehet egy esküvői beszédet meghitté és hatásossá tenni?
Hogyan épül fel egy megható esküvői beszéd?
Egy megható esküvői beszéd általában nem túl rövid ahhoz, hogy érzelmeket váltson ki, de nem olyan hosszú, ami alatt már unatkozni kezd a násznép.
Ez általában 2-5 percet jelent, de rengeteg dologtól függ, például a beszédmondó kommunikációs képességeitől, vagy a beszéd tartalmától.
Előfordul ugyanis, hogy egy 10 perces beszéd telis tele van izgalmas részletekkel és megható történetekkel, de olyan is akad, hogy egy velős, 1-2 perces beszéd nem kifejezetten vált ki érzelmeket.
Az alapszabály az, hogy inkább legyen rövid és kerek, mint hosszú és unalmas.
A beszéd időtartama azonban egy olyan dolog, amelyet csak a beszéd megírása után fogunk látni – ekkor kell csak vele foglalkozni (meghosszabbítani, vagy pedig lerövidíteni).
Először azonban érdemes kitalálni a beszéd stílusát. Egy esküvői beszéd általában megható, de ez nem zárja ki azt, hogy vicces is legyen. A különböző stílusok akár vegyíthetőek is, a lényeg az, hogy az egész beszédnek legyen egy íve – ne rontsuk el az érzelmes pillanatokat oda nem illő poénokkal.
Az esküvői beszédek főszerepében jellemzően csak a jegyes pár egyik tagja van, hiszen nagyon ritka az, hogy a házaspár mindkét tagját ugyanolyan jól ismerjük. Érdemes azonban a beszédet úgy befejezni, hogy a párról és az előttük álló közös életről szóljon, így nem fogja egyik fél sem kirekesztve érezni magát!
Az ilyesfajta fontos és nagy létszám előtt történő beszédek izgalommal járnak! Senki sem várja el, hogy izgalom mentesen, hangremegés vagy kézremegés nélkül mondja el a beszélő a köszöntőt, hiszen nem mindennap kell ilyen nagy tömeg előtt szerepelni.
Ezért fontos, hogy a beszédet begyakorolja és megtanulja az örömanya/örömapa, testvér vagy tanú, hiszen sokkal szebb az, ha nem felolvassa vagy improvizál, hanem egy szép íves beszédet mond el, ami minden fontos pontot említ, amit érdemes elmesélni. Amennyiben a beszédet már álmából felkeltve is el tudja mondani, akkor a Nagy Napon oda tud majd figyelni olyan dolgokra is, mint a szemkontaktus, vagy a mondatok helyes hangsúlyozása és tagolása.
Természetesen segítséget is lehet kérni, persze nem a násznéptől, hanem idézetek formájában. A Bibliában például rengeteg olyan idézet található, ami szép, megható, és hatalmas mögöttes tartalommal bír.
Emellett ma már rengeteg esküvői köszöntő beszéd minta található meg az esküvői beszédek gyűjteményében – az interneten.
Összefoglalás
Az esküvői pohárköszöntő egy nagyon fontos feladat, amelyet jellemzően az örömanya és örömapa, a testvérek és a tanúk mondanak el.
Akit ezzel a feladattal megbíznak, annak célszerű rászolgálnia a bizalomra, és olyan megható esküvői beszédet mondania, amire még hosszú évek múltán is emlékezni fog a házaspár.
Ehhez arra van szükség, hogy a beszédet előre kidolgozzuk és megtanuljuk, illetve hogy elkerüljük azokat a témákat, amelyekről nem túl szerencsés megemlékezni a Nagy Napon.
Fontos azonban megemlíteni, hogy a beszédet bárhol és bármikor meg lehet tartani, és bárki elmondhatja – a lényeg, hogy szép, tartalmas és érzelmekben gazdag legyen!
Még több esküvői információért, illetve a legszebb esküvő helyszínekért érdemes tovább olvasni az eskuvohelyszin.hu oldalon!
További cikkek a témában
Népek - esküvők - szokások - India
Indiai esküvő hennafestéssel
Indiában az esküvő nem csupán két ember, de tulajdonképpen két család összekötését jelenti. Arrafelé a mai napig sem ritka az elrendezett házasság. Az esküvő körüli teendőket is a hagyomány szerint a család idősebb tagjai vállalják magukra.
Népek-esküvők-szokások - Hawaii
Érdekes Hawaii-szigeteki esküvői szokások
Az egzotikus Hawaii-szigetek világszerte egyre közkedveltebb esküvő helyszín, de nem csupán a paradicsomi környezet miatt. Népszerűségéhez a különös esküvői szokásaik is hozzájárulnak.
Esküvői játékok hagyományos vagy modern változatban
Az esküvők menetrendjét úgy érdemes összeállítani, hogy több időt számolunk az egyes programokra, mint amennyit azok valójában kitesznek.
Ez azért fontos, mert ha esetleg egy-egy program tovább tart a tervezettnél, akkor sem alakul ki csúszás.
Előfordulhat azonban, hogy minden a terv szerint alakul, és rengeteg plusz idő szabadul fel, amit szeretnénk kellemesen eltölteni, hiszen az egész esküvő lényege az önfeledt mulatozás és a boldogság.
Esküvői babonák a boldogság jegyében
Számos babona és hiedelem létezik, amin sokszor csak mosolygunk, és egyértelműen kijelentjük: nem vagyunk babonásak. De talán egyetlen egy napon az életünkben, az esküvőnkön már csak a móka kedvéért odafigyelünk a rossz szellemeket távol tartó szokásokra, főleg, ha a boldogságunkról van szó. Csokorba gyűjtöttük a legelterjedtebb hóbortos és kedves hagyományokat, melyek nem csak a gonosz szellemek ellen hatásosak, de igen szórakoztatóak is.